W piątek 22 marca w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie odbyła się premiera wydawnictwa „Żydzi na Warmii” autorstwa Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak. Jej książka to piąty już tom z serii „Biblioteczki Świętej Warmii” – podpowiedników turystycznych przybliżających historię i kulturę regionu.
Podczas VIII Kongresu Przyszłości – Gospodarka i Samorządy 2024 organizowanego przez redakcję „Gazety Olsztyńskiej” Powiat Olsztyński został nagrodzony „Marką Warmii i Mazur 2024”. Statuetkę odebrał Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący Stowarzyszenia Mast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii.
Rozpoznawalność Warmii jest coraz większa, a to za sprawą Szlaku Świętej Warmii. Projekt, który od trzech i pół roku tworzy i promuje Powiat Olsztyński, jest nadal w centrum zainteresowania mediów – i tradycyjnych, i społecznościowych.
”Nie ma rozwoju samorządu bez biznesu”. W Sile odbyło się Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii, w którym wzięła udział się ponad setka warmińskich przedsiębiorców oraz przedstawiciele wielu samorządów. Wspólnie wskazywali kierunki strategicznych działań, mających zdynamizować rozwój gospodarczy regionu poprzez rozwój turystyki.
Rentyny też leżą na Szlaku Świętej Warmii! Z okazji 640-lecia wsi pod jej tablicą wjazdową zawisł znak z nazwą szlaku. Mieszkańcom i sympatykom tych pięknych terenów życzymy udanych uroczystości jubileuszowych, a te już w sobotę 20 maja.
W gwarze warmińskiej kunsztyk – to przedmiot kunsztownie lub pomysłowo wykonany. I takie produkty powstające na Warmii i z nią związane ma promować nowa marka: Warnijski kunsztyk. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii,
Jednym z wyróżnionych podczas tegorocznej, jubileuszowej – XX Gali Laurów „Najlepszym z Najlepszych” jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie. W kategorii Turystyka otrzymało to zaszczytne wyróżnienie za Szlak Świętej Warmii – „pierwszy kompleksowy, multimedialny projekt promocyjny regionu realizowany od 1 czerwca 2020 rok”.
Od 2,5 roku Powiat Olsztyński prowadzi kampanię promocyjną regionu pod nazwą Szlak Świętej Warmii. W związku ze stałym poszerzaniem zakresu oddziaływania marki prowadzona jest analiza medialna.
Kilkanaście tysięcy osób przewinęło się przez stoisko promujące Warmię i powiat olsztyński podczas trzydniowych Międzynarodowych Targów Turystycznych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie
Po prawie roku od zebrania założycielskiego, pod numerem 0000984753 Krajowego Rejestru Sądowego znalazło się już oficjalnie Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii.
We wtorek 15 listopada o godzinie 19:45 na antenie TVP3 Olsztyn premierę będzie miał pierwszy odcinek nowej serii poświęconej historii i kulturze Świętej Warmii. Produkcja ta otwiera trzeci już sezon filmów poświęconych regionowi przygotowany przez olsztyński oddział telewizji publicznej przy współpracy z Powiatem Olsztyńskim i warmińskimi gminami.
Nasza nowa książka Na Szlaku Świętej Warmii podróżnik kulturalny. O tej publikacji w TVP3 Olsztyn opowiadał jej współautor Wojciech Szalkiewicz. https://olsztyn.tvp.pl/opinie
Na szlaku Świętej Warmii. Podróżnik kulturalny” to kolejny tom warmińskiego przewodnika. Dwa poprzednie poświęcone były najciekawszym, zdaniem autorów, miejscom. Trzecia część, zaprezentowana w olsztyńskim Starostwie Powiatowym, traktuje o tradycji i kulturze niematerialnej, stworzonej przez mieszkańców tych ziem. Materiał Przemysława Pawłowskiego.
– Do tej pory pokazywaliśmy ciekawe miejsca o charakterze sakralnym i turystycznym na Warmii. W najnowszej publikacji natomiast mówimy o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali, o wydarzeniach, kulinariach i o gwarze warmińskiej – mówiła Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński, podczas spotkania z dziennikarzami. W konferencji prasowej… Dowiedz się więcej: Na Szlaku Świętej Warmii, czyli podróżnik kulturalny
26 maja w czasie XVII Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej ogłoszono laureatów ósmej edycji konkursu Kryształy PR-u. Nagradzane są w nim najlepsze inicjatywy samorządów z całej Polski. Celem konkursu jest promowanie najbardziej wartościowych projektów promocyjnych jednostek samorządów terytorialnych i organów administracji państwowej jako inspiratorów… Dowiedz się więcej: KRYSZTAŁ PR-u 2022 dla Powiatu Olsztyńskiego
– Przede wszystkim chciałbym gorąco podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie, których głosy zadecydowały o naszym wspólnym sukcesie – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Barczewska synagoga została laureatem konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most. Nagrodą jest milion złotych na jej rewitalizację.
W środę w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyło się pierwsze robocze spotkanie samorządowych liderów Szlaku Świętej Warmii z powiatu olsztyńskiego. Cel jest jeden – przygotować jak najciekawszą ofertę dla turysty, który przyjedzie odwiedzić nasze tereny. Szlak Świętej Warmii medialnie już jest wypromowany. Czas na kolejne… Dowiedz się więcej: Spotkanie liderów stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii
Warmii jest coraz głośniej, a to za sprawą Szlaku Świętej Warmii. Projektu, który od dwóch lat tworzy i promuje Powiat Olsztyński. Są książki, mapy, multimedia, gadżety i pamiątki turystyczne. I jest zainteresowanie marką ze strony mediów regionalnych i ogólnopolskich.
W niedzielę odbyła się 24. Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. Z samych licytacji uzyskano ponad 23 tysiące złotych, a to jeszcze niecała suma. W poniedziałek rano zakończyła się bowiem licytacja lotu nad Szlakiem Świętej Warmii.
Mamy to! 😍 Podczas uroczystej gali Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur starosta Andrzej Abako i wicestarosta Joanna Michalska odebrali wyróżnienie w kategorii Promocja ogólna w konkursie „Pro Warmia i Mazury 2020” dla Powiat Olsztyński za projekt Na Szlaku Świętej Warmii ❤️ Dziękujemy za uznanie! 😊 — fantastycznie w: Hotel Azzun Orient Spa & Wellness.
Sublimat winny Mikołaja Kopernika zajął III miejsce w konkursie „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2021”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Trunek przygotowywany według receptury Wielkiego Astronoma produkuje firma Mazurskie Miody z Tomaszkowa.
Ruszyło głosowanie na pamiątkę Warmii i Mazur 2021. Wśród tegorocznych propozycji jest Sublimat Winny Mikołaja Kopernika. Głosowanie trwa do 31 sierpnia 2021 r.
W poniedziałkowy poranek 9 sierpnia Starostwo Powiatowe w Olsztynie odwiedził dr Artur Zagajewski – nie tylko osobowość telewizyjna znana m.in. widzom TVP z programu „Pytanie na śniadanie”, ale przede wszystkim pasjonat roślin, gleboznawca, były pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
Od ponad roku zachęcamy Państwa do zwiedzania pięknych i ciekawych miejscowości na Szlaku Świętej Warmii. Niedawno w Starostwie Powiatowym w Olsztynie podsumowaliśmy dotychczasowe działania promocyjne i przedstawiliśmy plany dalszego rozwoju Szlaku.
W sobotę, 3 lipca odbędzie się trzynasta już edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Tu u Wrót Warmii przy Trakcie Biskupim zostanie przypomniany dawny obyczaj witania nowo mianowanych ordynariuszy. Będą też atrakcje i zabawy dla całych rodzin oraz kiermasz z lokalnymi produktami.
Uwieczniają piękno Warmii, postanowili więc stworzyć fotograficzną mapę Warmii. Swoje zdjęcia od kilku lat umieszczają pod współrzędnymi geograficznymi danych miejsc, tworząc wyjątkowy przewodnik turystyczny w formie mapy.
W czerwcu obchodzimy rok istnienia Szlaku Świętej Warmii. W związku z tym, że projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem, Powiat Olsztyński postanowił kontynuować działania w tym zakresie. Niebawem światło dzienne ujrzy książka „Okolice Świętej Warmii. Podpowiednik turystyczny”
Jest ich w regionie ponad 1300, wpisane są w tradycję Świętej Warmii, a także w jej krajobraz. Kapliczki przydrożne są charakterystycznym dla regionu elementem małej architektury sakralnej stanowiącym dziedzictwo kulturowe i religijne.
Wyzwanie przejechania 555 kilometrów wzdłuż granic Świętej Warmii i to w czasie nie dłuższym niż 80 godzin podjęło ponad 30 rowerzystów-wyczynowców, którzy zgłosili swój udział w pierwszym regionalnym ultramaratonie.
To nowe atrakcyjne miejsce na mapie Szlaku Świętej Warmii. W Olsztynie przy budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie W rocznicę śmierci wielkiego astronoma powstał „Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika”.
Po pół roku funkcjonowania projektu nadszedł czas na sprawdzenie efektywności działań i obecności medialnej marki. Wyniki przerosły oczekiwania autorów.
Kolejna publikacja dotycząca Szlaku Świętej Warmii właśnie się ukazała. O naszym przewodniku turystycznym przeczytacie w najnowszym wydaniu „Komunikatów Mazursko-Warmińskich” Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Archidiecezja Warmińska zakończyła realizację pierwszego etapu projektu Święta Warmia. Skarby architektury w granicach historycznej Warmii, który polegał na digitalizacji wybranych obiektów historycznych regionu – pereł architektury sakralnej i świeckiej.
Kapliczki warmińskie i rysunki sanktuariów ze Szlaku Świętej Warmii ozdobiły choinkę w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Te świąteczne dekoracje przygotowały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach.
Kolejna wycieczka po Szlaku Świętej Warmii za nami. Turyści zwiedzili Świętą Lipkę, Reszel, Bisztynek, Stoczek Klasztorny, Lidzbark Warmiński i Tłokowo.
Encyklopedia Warmii i Mazur to jeden z największych w Polsce regionalnych projektów wikipedycznych, który wraz z siostrzanym Leksykonem Kultury Warmii i Mazur obejmuje już kilkadziesiąt tysięcy haseł zawierających opisy najważniejszych dziedzin życia województwa. Ich lista powiększyła się właśnie o trzy kolejne – związane z projektem Szlak Świętej Warmii.
Jedni przyjechali zwiedzać, drudzy w celach szkoleniowych. Mowa o uczestnikach wycieczki po Szlaku Świętej Warmii i przewodnikach turystycznych, którzy szkolili się z lokalnych atrakcji, by jeszcze ciekawiej przekazywać przyjezdnym historię tej krainy.
Jednym z ciekawszych projektów promocyjnych z kategorii marketingu miejsc jest Szlak Świętej Warmii przygotowany w tym roku przez Powiat Olsztyński – tak napisała Gazeta Olsztyńska, która ma też swój udział w tym projekcie.
PRZYDROŻNE KAPLICZKI SĄ CHARAKTERYSTYCZNYM ELEMENTEMWARMIŃSKIEGO KRAJOBRAZU. TO NIE TYLKO ARCHITEKTONICZNEFORMY WYRAŻANIA KATOLICKIEJ WIARY, ODRÓŻNIAJĄCE JE ODPROTESTANCKICH NIEGDYŚ MAZUR, ALE I PRZYKŁADY SZTUKILUDOWEJ, I BUDOWLE WZBOGACAJĄCE NASZĄ WIEDZĘ HISTORYCZNĄO PRZESZŁOŚCI WARMII. Cały metariał
Z przyjemnością informujemy, że na facebooku została utworzona grupa „Na szlaku świętej Warmii”. Zachęcamy do dołączenia i dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami z podróży po szlaku. Wstawiajcie swoje zdjęcia i pokazujcie piękno tych ziem. Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/szlakswietejwarmii/
Z przyjemnością rekomendujemy Państwu październikowe 1-dniowe wycieczki szlakiem „Świętej Warmii”. Organizatorem jest PTTK Mazury, które w ofercie zawarło przejazd autokarem, opiekę przewodnika oraz wstęp do obiektów. Szczegóły: kliknij tu.
Na zamku lidzbarskim 20 sierpnia br. odbyło się spotkanie poświęcone promocji książki „Szlak Świętej Warmii” autorstwa Wojciecha K. Szalkiewicza. To kolejna odsłona turystyczno-pielgrzymkowego projektu Powiatu Olsztyńskiego.