Warmińskie szlaki

Szlak Świętej Warmii to nie jedyna droga poznania uroków tej pięknej krainy, bo wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Ułatwiają to również inne, specjalnie opracowane i sprawdzone w praktyce przez rzesze turystów trasy: piesze, rowerowe czy konne, gęsto przecinające cały region.

Warminskie Szlaki
– film w wersji polskiej

Jak wspomniano na wstępie, łączy się on i po części pokrywa ze Szlakiem Świętego Jakuba, która na warmińskim odcinku Camino Polaco wiedzie przez:Świętą Lipkę, Reszel, Kolno, Lutry, Barczewo, Olsztyn, Łupstych i Gietrzwałd, a Via Baltica przebiega przez Braniewo i Frombork.

Niewątpliwie najciekawszym szlakiem regionu, jest ten wyznaczony miejscami pobytu i działalności najsłynniejszego Warmiaka – kanonika Mikołaja Kopernika, o którym wielokrotnie w tym opracowaniu także wspominano. Liczący blisko 300 kilometrów Szlak Kopernikowski pozwala zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego uczonego, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić własne obserwacje astronomiczne.

Bardzo ciekawy jest kajakowy Szlak Łyny – królowej warmińskich rzek, która zachowała przepiękny, dziewiczy charakter. Łączy historyczne miasta regionu – Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński, płynie przez Bartoszyce i Sępopol, aby ostatecznie zakończyć swój bieg w wodach rzeki Pregoły w Prawdijsku, w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

Z Olsztyna „w drugą stronę” wiedzie równie atrakcyjny pieszo-rowerowy Szlak Do Źródeł Łyny, która swój bieg zaczyna na zboczach sześćdziesięciometrowego wąwozu w rezerwacie przyrody Źródła rzeki Łyny.

Nie bez przyczyny ta rzeka była jedną z ulubionych tras wycieczkowych Jana Pawła II, który część swoich wakacji spędzał podróżując po regionie kajakiem. W 1958 roku właśnie spływ Łyną musiał przerwać, aby stawić się na spotkanie u księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który ogłosił wtedy jego nominację na biskupa Krakowa.

W pobliżu stolicy regionu wytyczone są kolejne dwa szlaki turystyczne pozwalające odkryć zarówno walory przyrodnicze, jak i kulturę tych ziem. Szlak Alojzego Śliwy, warmińskiego poety, prozaika, publicysty i działacza społecznego oraz Szlak im. Marii Zientary-Malewskiej, warmińskiej poetki, pisarki i nauczycielki działającej na rzecz zachowania polskości regionu polecane są wielbicielom przyrody i miejsc historycznych Warmii.

Niezwykłym okresem dla rozwoju relacji polsko-węgierskich były lata panowania księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego (1575-1586) na ziemiach polskich. Chociaż rządził krótko, na zawsze zapisał się w pamięci Polaków jako jeden z najlepszych ich władców. Za jego sprawą pierwszym znanym Węgrem na Warmii był Andrzej Batory, bratanek polsko-węgierskiego króla, który w 1589 roku objął diecezję warmińską. Nie tylko jego postać przybliża z kolei Szlak Węgierskie ślady na Warmii.

Warmia to również wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kółek, którzy mogą wybierać różne trasy, w zależności od charakteru planowanych wycieczek, jak i kondycji ich uczestników. Przez kilka stacji Szlaku Świętej Warmii (Lidzbark, Pieniężno, Braniewo, Frombork) wiedzie między innymi trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo – najdłuższego, spójnie oznakowanego szlaku rowerowego w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim ma on około 400 km i prowadzi z Gołdapi do Elbląga.

Nie tylko kierowcom polecany jest również Szlak Zamków Gotyckich – samochodowa trasa turystyczna grupująca gotyckie warownie Warmii, Mazur i Kaszub. Są wśród nich i zamek kapituły w Olsztynie, i biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Tematycznie wiąże się on ze Szlakiem Grunwaldzkim, obejmującym jednak głównie tereny Mazur Zachodnich.

Mniej aktywnym turystom warte polecenia są warmińskie miasteczka zrzeszone w Międzynarodowej Sieć Miast Dobrego Życia – Cittaslow. Niespieszne, dalekie od zgiełku wielkich kurortów czy centrów turystycznych. Oferujące ciszę i spokój, lokalną kulturę, kuchnię, wspaniałe i różnorodne zabytki, liczne atrakcje turystyczne w otoczeniu pięknej przyrody. Tak jak i cały region.

Ermlands Routen
– ein Film in deutscher Fassung

Warmia Routes
– a movie in the English version