Kolejne spotkanie z Warmią na Kiermasu w Bałdach

W sobotę, 3 lipca odbędzie się trzynasta już edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Tu u Wrót Warmii przy Trakcie Biskupim zostanie przypomniany dawny obyczaj witania nowo mianowanych ordynariuszy. Będą też atrakcje i zabawy dla całych rodzin oraz kiermasz z lokalnymi produktami.

– Bałdy to szczególne miejsce w naszej historii i na naszym Szlaku Świętej Warmii, gdyż wjeżdżali na swoje włości nowi biskupi – by objąć we władanie tę krainę. Nic dziwnego, że to tutaj odbywa się kiermas. Zależy nam na tym, by jednoczyć społeczność warmińską i kultywować nasze tradycyjne zwyczaje. Przekazywać je kolejnym pokoleniom. Dlatego już dziś także ja zapraszam na to wydarzenie – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

– Kiermas w Bałdach jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem na terenie gminy Purda – dodaje wójt Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. – Miejsce jest przepiękne, na olbrzymiej łące pod lasem, więc i bezpiecznie ze względów epidemicznych. Proponuję gościom – zabierajcie koce piknikowe i przyjeżdżajcie do nas na cały dzień, bo program wydarzenia jest bogaty.

W południe ruszy kiermasz lokalnych produktów, rozpoczną się warsztaty i zabawy dla rodzin. O tej samej godzinie w kościele parafialnym w Butrynach odbędzie się uroczysta msza święta. Około godz. 13.15 na Trakcie Biskupim w Bałdach zostanie odsłonięty kolejny głaz pamiątkowy – tym razem poświęcony biskupowi Michałowi Radziejowskiemu. Jego fundatorem jest ks. Andrzej Lesiński, proboszcz parafii św. Jakuba w Olsztynie.

Nie zabraknie elementu historycznego – jak zwykle odbędzie się tu inscenizacja przywołująca tradycję uroczystego witania nowo mianowanych biskupów na granicy Warmii w drodze z Warszawy do Lidzbarka (zobacz informację na stronie Szlaku Świętej Warmii). W tym roku jej bohaterem został biskup Szymon Rudnicki (1552-1621), który objął diecezję warmińską Roku Pańskiego 1604. W jego roli wystąpi Marian Czarkowski, a z nim Jarosław Borodziuk jako Stefan Sadorski – sekretarz królewski i przyjaciel Rudnickiego. Mistrzem powitalnej ceremonii będzie Marcin Kiszluk. Publiczność wystąpi w roli „wszystkich stanów warmińskich”.

Na kiermaszu znajdziecie przeszło 50 stoisk z bogatą ofertą miodów, serów, wędlin, chlebów, ciast, ziół, kiszonek. Nie zabraknie lokalnego rękodzieła, kosmetyków ekologicznych  kwiatów czy zabawek. Wieczorem czekają na uczestników dwa koncerty – o godz. 18 na scenie Czarek Kuczyński & Brylanty i Bażanty, a o 19.30 specjalnie na Kiermas stworzona formacja Under Covers Band: Aron Blum, Krzysztof Zawistowski, Przemek Knopik, Joanna Dove.

PROGRAM:

godz. 12.00 –  msza święta w kościele w Butrynach

godz. 13.15 – trakt Biskupi w Bałdach: odsłonięcie głazu pamiątkowego poświęconego biskupowi Radziejowskiemu

godz. 13.45 – inscenizacja powitania biskupa Szymona Rudnickiego przez wszystkie stany

godz. 12-18 – kiermasz lokalnych produktów:

– Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi

– pokaz iluzji – Adam Duryło

– zabawa z folklorem warmińskim – Warnijsko Kapela i Edward Cyfus

– gra terenowa z nagrodami

– miniogródki ziołowe – warsztaty dla dorosłych

– dawne zabawki – warsztaty etnograficzne dla dzieci

– wicie warmińskich wianków

– dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami

– warsztaty i pokazy dawnych rzemiosł

– stoiska edukacyjne i informacyjno-promocyjne

godz.18.00 – koncert Czarka Kuczyńskiego & Brylanty i Bażanty,

godz. 19.30 – formacja Under Covers Band: Aron Blum, Krzysztof Zawistowski, Przemek Knopik, Joanna Dove.

Fot. archiwum organizatora