Szlak Świętej Warmii marką Warmii i Mazur

Podczas VIII Kongresu Przyszłości – Gospodarka i Samorządy 2024 organizowanego przez redakcję „Gazety Olsztyńskiej” Powiat Olsztyński został nagrodzony „Marką Warmii i Mazur 2024”. Statuetkę odebrał Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący Stowarzyszenia Mast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii.

W uzasadnieniu do tego wyróżnienia jego kapituła stwierdziła: „Szlak Świętej Warmii. To najmłodsza marka regionu, ale mimo to, dzięki niej rozpoznawalność Warmii w województwie, w kraju, jak i za granicą jest coraz większa. Bo jest to marka, za którą kryje się wielowymiarowe przedsięwzięcie, oparte na idei wykorzystania dziedzictwa historyczno-kulturowego i warunków przyrodniczych Warmii do jej rozwoju gospodarczego. A także szyld jednoczący w działaniu nie tylko 33 samorządy naszego województwa, ale także lokalnych przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, media. Szlak Świętej Warmii to także wielka idea ‘odpominania’ regionu zarówno dla jego mieszkańców, jak i gości”.

Podczas Kongresu była także okazja podyskutować o Szlaku Świętej Warmii. Panelistami byli Andrzej Abako jako przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, Monika Sztorc, przewodniczka turystyczna, twórczyni koncepcji Szlaku w powiecie olsztyńskim i Jakub Wilk, pszczelarz, pasjonat, lokalny wytwórca miodów pitnych, a moderatorką – Jola Wiszniewska.