Szlak Łyny i Warmińska Łynostrada

Niebieską wstęgą Łyna rysuje się na mapie Warmii i Mazur, aby ostatecznie zakończyć swój bieg – już jako rosyjska Ława – w wodach rzeki Pregoły w Znamiensku w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Po obu stronach tej najdłuższej w województwie rzeki (264 km, z czego w Polsce prawie 190 km) można podziwiać zarówno malownicze krajobrazowo tereny, jak i obiekty zachwycające swoją architekturą, a nierzadko kryjące ciekawą historię. Poznanie jej uroków warto zacząć od podróży pieszo-rowerowym Szlakiem do Źródeł Łyny. Rozpoczyna się on na olsztyńskiej starówce, a po pięćdziesięciu kilometrach kończy w okolicach wsi Łyna, w sześćdziesięciometrowym wąwozie w rezerwacie przyrody Źródła rzeki Łyny. Łyna – jest to najdłuższa z „kajakowych” rzek na Warmii i Mazurach, stanowiąca niezwykle interesujący, liczący 160 km szlak wodny, dający możliwość dowolnego rozbudowania go „wzdłuż i wszerz”. Trasa rozpoczyna się w Kurkach, gdzie wpada do Łyny rzeczka Marózka. Jej górny bieg (pierwsze 30 km) to wspaniałe lasy i jeziora oraz przełomy, wypłycenia i bystrza pozwalające zasmakować emocji typowych dla spływów górskich. Pozostała część od Olsztyna wiodąca przez Dobre Miasto, Lidzbark Warm., Bartoszyce i Sępopol oraz rosyjski Prawdinsk, ma wybitne walory krajoznawcze pozwalające na bliski kontakt z przyrodą i napawanie się urodą ziemi warmińskiej. Nie bez przyczyny ta rzeka była jedną z ulubionych tras wycieczkowych Jana Pawła II, który część swoich wakacji spędzał podróżując kajakiem po regionie. W 1958 roku w Kurkach musiał przerwać spływ Łyną, aby stawić się na spotkanie u prymasa S. Wyszyńskiego, który ogłosił wtedy jego nominację na biskupa Krakowa.

facebook.com/warminskalynostrada/

Równolegle do koryta rzeki wiedzie równie atrakcyjna turystycznie Warmińska Łynostrada – około 60-kilometrowa rowerowa trasa trekkingowa. Wykorzystuje istniejące drogi – od asfaltowych ścieżek rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe dukty leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni. Prowadzi z Olsztyna przez Brąswałd, Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodną, Dobre Miasto, Kunik, Smolajny, Urbanowo, Łaniewo do Lidzbarka Warmińskiego.

Łynostrada łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, najdłuższą oznakowaną trasą rowerową w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim ma ona około 400 km i prowadzi z Gołdapi do Elbląga. Podzielona jest na trzy odcinki, z czego dwa „Nad Zalewem Wiślanym” oraz „Warmia i okolice” przebiegają przez kilka stacji Szlaku Świętej Warmii (Lidzbark, Pieniężno, Braniewo, Frombork). Niezależnie od tego, czy wyprawa jest rodzinna, czy też indywidualna oraz jaki ma charakter, z pewnością miłośnicy dwóch kółek znajdą tu odcinki wymarzone dla siebie.

Green Velo