Wycieczka po Świętej Warmii

To była pierwsza wycieczka po Szlaku Świętej Warmii. W sobotę grupa turystów i przewodników zawitała do Bałd, wrót Warmii. Tu powitał ich Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Jedni przyjechali zwiedzać, drudzy w celach szkoleniowych. Mowa o uczestnikach wycieczki po Szlaku Świętej Warmii i przewodnikach turystycznych, którzy szkolili się z lokalnych atrakcji, by jeszcze ciekawiej przekazywać przyjezdnym historię tej krainy. Szlak jest dość długi, więc Mazury PTTK, organizator wydarzenia, podzielił ją na trzy części. W sobotę chętni zwiedzili Bałdy i wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji biskupi warmińscy. Tu z upominkami czekali na nich Andrzej Abako, starosta olsztyński oraz Jerzy Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie.

– Żyjemy w pięknym regionie. Trochę Mazury nas zdominowały, więc musimy o swoją warmińskość powalczyć, stąd projekt Szlaku Świętej Warmii. Cieszę się, że państwo zdecydowaliście się na udział w wycieczce i inaugurujecie ten nasz pomysł. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy budowali tożsamość Warmii – powiedział starosta Andrzej Abako przekazując pamiątkowe gadżety oraz turystyczny przewodnik o szlaku, a także Warmiński Chleb Pielgrzyma.

Powiat Olsztyński