Turyści na Szlaku Świętej Warmii

Kolejna wycieczka po Szlaku Świętej Warmii za nami. Turyści zwiedzili Świętą Lipkę, Reszel, Bisztynek, Stoczek Klasztorny, Lidzbark Warmiński i Tłokowo.

Uczestnicy sobotniej wycieczki, zorganizowanej przez Mazury PTTK, wyjechali w trasę o godz. 8. Na początek zwiedzili Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, gdzie mieli też okazję posłuchać koncertu organowego. Następnie obrali kierunek na Reszel.

– Kiedyś było to trzecie największe miasto na Warmii – mówi Barbara Dąbkowska-Sówka, przewodnik. – Zobaczyliśmy tu z zewnątrz zamek biskupi, plebanię z 1444 roku, weszliśmy do kościoła św. Piotra i Pawła i przespacerowaliśmy się po tym malowniczym miasteczku. Kolejny przystanek był w Bisztynku i Sanktuarium Najdroższej Krwi Chrystusa. Tam o jego historii opowiadał nam ksiądz proboszcz.

Kolejnym miejscem, do którego wyruszyli turyści, był Stoczek Klasztorny i Sanktuarium Matki Bożej Pokoju wybudowane jako votum wdzięczności biskupa Mikołaja Szyszkowskiego za pokój zawarty ze Szwedami.

–  Stoczek to też miejsce, w którym po aresztowaniu przez władze komunistyczne przebywał ks. kard. Stefan Wyszyński. W klasztorze był od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku – dodaje przewodniczka.

W Lidzbarku Warmińskim turystów powitał piękny gotycki zamek – rezydencja biskupów warmińskich.

– Zwiedziliśmy Muzeum Warmińskie, które obecnie jest na zamku, kościół św. Piotra i Pawła, Wysoką Bramę, cerkiew prawosławną (dawny kościół ewangelicki). Na koniec pojechaliśmy do Tłokowa i  Sanktuarium św. Rocha, patrona od zarazy – mówi  Barbara Dąbkowska-Sówka.

Ostatnia wycieczka z cyklu Szlakiem Świętej Warmii zaplanowana jest na sobotę 24 października. Zaplanowana trasa to Olsztyn-Krosno-Chwalęcin-Pieniężno-Frombork-Braniewo-Olsztyn. Zapisy: biuropodrozy@mazurypttk.pl.