
To najkrótszy z proponowanych szlaków. Z Lidzbarka Warmińskiego należy kierować się na wschód do gminy Kiwity.
W Stoczku Klasztornym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów z całej Europy. Zostało wzniesione w XVII wieku i zajęte przez bernardynów. Otrzymali oni od biskupa Jana Stefana Wydżgi (prymas Polski w latach 1679-1685) klasztor, który został rozbudowany oraz otoczony krużgankami z czterema kaplicami w stylu późnobarokowym. Z tego okresu pochodzi także wieża i prezbiterium. Klasztor wraz z kościołem był pierwszą barokową budowlą wzniesioną w kształcie rotundy na Warmii. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu z kościoła w Rzymie (Santa Maria Maggiore). Jako więzień przebywał tu od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku kardynał Stefan Wyszyński.
Kolejna gmina na szlaku to Bisztynek. W mieście warto zwrócić uwagę na kościół farny pw. św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. Świątynię wzniesiono w końcu XIV wieku w stylu gotyckim. Wewnątrz kościoła mieści się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, a obejście zdobią rzeźby dwunastu apostołów na murowanym ogrodzeniu.
Ostatnią gminą na szlaku jest Reszel. Tu na uwagę zasługują Zamek Biskupów Warmińskich z przełomu XIV i XV wieku, zbudowany na planie kwadratu, oraz kościół farny p.w. Świętych Piotra i Pawła z wieżą widokową, z zachowanym mechanizmem starego zegara.
Jednak najczęściej odwiedzanym miejscem w gminie jest Święta Lipka z bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Do bazyliki zwanej „Częstochową Północy” przynależą także krużganki i klasztor. Całą budowlę wzniesiono w stylu późnobarokowym. Wnętrze świątyni jest bogate w różnorodną dekoracje artystyczną, jak rzeźby w drewnie i kamieniu, złocenia, ornamenty, wyroby artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. W bazylice uwagę przyciągają zabytkowe, barokowe, odrestaurowane organy z ruchomymi figurami oraz obraz Matki Boskiej Świętolipskiej na głównym ołtarzu.

M. Chyl, Turystyka pielgrzymkowa na Warmii, w: Odkrywamy Warmię na nowo, Lidzbark Warmiński 2013, s. 101.